320017-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ÖSTERSUND: Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av vätgasdrivna tågvärmevagnar
Referensnummer: DIA10976
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34600000 Järnvägs- och spårvägslok, rullande materiel samt tillhörande delar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser utveckling och tillhandahållande av vätgasdrivna tågvärmevagnar.
Inlandsbanan bedriver tågtrafik med HVO-drivna lok med liggvagnar som för tillfället värms och förses med el med hjälp av HVO-drivna tågvärmevagnar då loken inte har kapacitet att värma liggvagnarna. Inlandsbanans avsikt är att ersätta de befintliga HVO-drivna generatorerna med vätgasdrivna bränsleceller.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24111600 Väte, 31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31122100 Bränsleceller, 31158000 Laddningsanordningar, 34621000 Godsvagnar samt fordon för reparation och underhåll av järnväg, 34621100 Godsvagnar, 34622400 Järnvägsvagnar, 34622500 Resgodsvagnar och andra specialvagnar, 44610000 Tankar, reservoarer, behållare och tryckkärl, 45333000 Gasinstallationer, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inlandsbanan bedriver tågtrafik med HVO-drivna lok med liggvaknar som för tillfället värms och förses med el med hjälp av HVO-drivna tågvärmevagnar då loken inte har kapacitet att värma liggvagnarna. Inlandsbanans avsikt är att ersätta de befintliga HVO-drivna generatorerna med vätgasdrivna bränsleceller.