See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avrop Länsstyrelsen i Dalarnas län- DIS utökat Greppa Näringen för sju länsstyrelser, dnr 114-74939-2021
Beskrivning: Denna anbudsinbjudan avser rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län.
Föregående meddelande: 600390-2021
Intern identifierare: 604-8878-2025
Typ av förfarande: Annat förfarande i flera steg
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avrop Greppa Näringen
Beskrivning: Uppdraget omfattar genomförande av enskild rådgivning inom Greppa Näringen, registrering i Greppa Näringens administrativa system samt redovisning av utförd verksamhet till länsstyrelsen. Rådgivningen inom Greppa Näringen ska utföras i enlighet med det dynamiska inköpssystemet samt aktuell version av "Krav och rekommendationer för Greppa Näringens verksamhet ". ”Krav och rekommendationer” kan komma att uppdateras under avtalsperioden. Det är leverantörens ansvar att vara uppdaterad på och följa anvisningarna i den för varje tid gällande ”Krav och rekommendationer”. Uppdraget ska bedrivas i enlighet med målsättningen för Greppa Näringen. Det ska vid genomförandet av den enskilda rådgivningen tydligt framgå att den utförs inom Greppa Näringen och bekostas av Strategisk plan, EU:s gemensamma jordbrukspolitik. Återkommande produktionsrådgivning och service får inte finansieras med dessa medel. Enskild rådgivning ska vara kostnadsfri för deltagarna. Då detta är en tjänst som är baserad på tredje parts behov och blivande leverantör/leverantörers förmåga att marknadsföra sig själva kan behoven variera beroende på flera omständigheter, bl.a. tredje parts intresse. Länsstyrelsen kan därför inte garantera några volymer av rådgivningar. Vidare kan tidigare årsvolymer inte ge en korrekt bild av den verkliga volym som kommer att behövas under avtalets tid. Länsstyrelsen har en budget som är ålagd till Greppa Näringens rådgivningar. Den/de leverantörer som tilldelas kontrakt kan sammanlagt utföra rådgivningar för max 1 000 000 kr för samtliga moduler inklusive eventuella förlängningar.
Intern identifierare: 1797852-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Modulgrupp 2
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 2: • 1Aa Startrådgivning med växtnäringsbalans • 1U Uppföljning och hållbarhetsanalys • 10B Upprepad Växtnäringsbalans- utan djur • 10D Upprepad växtnäringsbalans - med djur • 11Aa Kvävestrategi utan stallgödsel • 11Ab Kvävestrategi med stallgödsel • 11B Fosforstrategi • 15A Grovfoderodling
Intern identifierare: 1797853-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Modulgrupp 3
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 3: • 1Aa Startrådgivning med växtnäringsbalans • 1U Uppföljning och hållbarhetsanalys • 12A Markpackning • 12B Bördighet • 16A Precisionsodling • 16B Test av mineralgödselspridare
Intern identifierare: 1797854-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Modulgrupp 4
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 4: • 14D Översyn av dränering • 14U Underhåll av diken
Intern identifierare: 1797855-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Modulgrupp 9
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 9: • 14A Våtmarksplanering • 14B Skötsel/restaurering av våtmark
Intern identifierare: 1797856-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Modulgrupp 10
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 10: • 20A Klimatkollen växtodlingsgårdar • 20B Klimatkollen djurgårdar • 20C Klimatkollen upprepning växtodlingsgårde • 20D Klimatkollen upprepning djurgården
Intern identifierare: 1797857-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Modulgrupp 13
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 13: • 30A Stallmiljö och yttre miljö • 30C Byggplanering
Intern identifierare: 1797858-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Modulgrupp 14
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 14: • 1Aa Startrådgivning med växtnäringsbalans • 1U Uppföljning och hållbarhetsanalys • 41A Kontroll av foderstater, mjölkkor • 41B Kontroll av foderstater, nöt och lamm • 41C Endags utfodringskontroll, mjölk/nöt • 42A Betesstrategi • 40B Upprepad växtnäringsbalans, djurgårdar
Intern identifierare: 1797859-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Modulgrupp 16
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 16: • 1Ah Startrådgivning miljövänlig hästhållning
Intern identifierare: 1797860-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Modulgrupp 17
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 17: • 17A Biologisk mångfald i jordbrukslandskapet
Intern identifierare: 1797861-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Modulgrupp 19
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 19: • 1U Uppföljning och hållbarhetsanalys • 1C Hållbarhetsanalysen • 1D Hållbarhetsanalys- uppföljande samtal
Intern identifierare: 1797862-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Modulgrupp 20
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 20: • 23B Är biogas något för mig? Fysiskt besök • 23B Är biogas något för mig? Digitalt besök • 23C Fördjupad biogasrådgivning inför investering – ekonomi med riskanalys och miljönytta • 23D Fördjupad biogasrådgivning – Affärsmöjligheter, lagstiftning och planering
Intern identifierare: 1797863-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Modulgrupp 22
Intern identifierare: 1797864-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Modulgrupp 23
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 23: • 23 A Grupp inspiration 1 träff - Fysisk träff • 23 A Grupp inspiration 1 träff - Digital träff • 23 A Grupp inspiration 1 träff -Träff med studiebesök • 23 E Grupp ERFA- Fysisk träff • 23 E Grupp ERFA - Digital träff • 23 E Grupp ERFA -Träff med studiebesök
Intern identifierare: 1797865-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Modulgrupp 24
Beskrivning: Rådgivning inom Greppa Näringen i Dalarnas län. Modulgrupp 24: -15G Grovfoderproduktion med lägre klimatavtryck och bättre lönsamhet, gruppträff- Fastpris för träff i fält med mätning i nollruta •15G Grovfoderproduktion med lägre klimatavtryck och bättre lönsamhet, gruppträff- Fastpris för fysisk träff •15G Grovfoderproduktion med lägre klimatavtryck och bättre lönsamhet, gruppträff- Fastpris digital träff • 16G Kväveoptimering i spannmål, gruppträff- Fastpris för träff i fält med mätning i nollruta • 16G Kväveoptimering i spannmål, gruppträff-Fastpris för fysisk träff • 16G Kväveoptimering i spannmål, gruppträff-Fastpris digital träff
Intern identifierare: 1797866-14