320040-2019 - ResultatSverige-Farsta: Färdigställande byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för byggservice
Referensnummer: 19/91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Socialförvaltningens verksamheter hyr lokaler runt om i Stockholms län. Hyresvärdarna genomför vissa hantverkstjänster inom ramen för hyresavtalen. Som ett komplement till att hyresvärden utför vissa hantverkstjänster inom ramen för hyresavtalen upphandlas även externa hantverkstjänster. Socialförvaltningen hyr idag 79 000 kvadratmeter varav 15 000 är bostäder och 64 000 är lokaler.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose och säkra socialförvaltningens behov av hantverkstjänster.”
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262300 Betongarbeten, 45262522 Murning, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421000 Snickeriarbeten, 45431000 Golv- och plattläggning, 45432220 Tapetsering, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen