320151-2016 - ResultatSverige-Eskilstuna: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Region Öst, Centrala delen.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Genomförande, oavsett form, som tillgodoser de krav som de upphandlande enheterna har specificerat
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Ramavtal för avrop av ombyggnads-, reparations-, service-, underhålls-, investerings- och rivningsarbeten samt drift till mindre belopp avseende följande discipliner/teknikfack:
Storköksutrustning,
Smidesarbeten,
Yttertaksarbeten papp och pvc,
Murnings- och putsarbeten,
Byggnadsarbeten,
Mark-och anläggningsarbeten,
Värme-och sanitetsarbeten,
Ventilationsarbeten,
El-, tele- och dataarbeten,
Kylarbeten,
Styr- och reglerarbeten,
Målningsarbeten,
Golvarbeten,
Plåtarbeten,
Glasarbeten.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221000 Köksutrustning, 44316500 Smide, 45236000 Markanläggning, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten, 45261310 Plåtslageri, 45262500 Murning och tegelläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45432100 Golvläggning och beläggning, 45432110 Golvläggning, 45441000 Glassättning, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.