320175-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Tekniska konsulter inom exploatering & planutredning, mark & infrastruktur samt byggnad
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTekniska konsulter inom exploatering & planutredning, mark & infrastruktur samt byggnad
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för Tekniska konsulter inom områdena: - exploatering & planutredning - mark & infrastruktur - byggnad Beställaren har för avsikt att, för respektive konsultområde, teckna ramavtal med samtliga kvalificerade konsulter. Tilldelning kommer ske efter sommaren, tidigast i slutet av augusti 2026.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelSkellefteå kommun: Tekniska konsulter inom exploatering & planutredning
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103650:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelSkellefteå kommun: Tekniska konsulter inom mark & infrastruktur
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103650:Lot:2
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelSkellefteå kommun: Tekniska konsulter inom byggnad
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103650:Lot:3
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelNorsjö kommun: Tekniska konsulter inom exploatering & planutredning
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103650:Lot:4
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelNorsjö kommun: Tekniska konsulter inom mark & infrastruktur
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103650:Lot:5
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelNorsjö kommun: Tekniska konsulter inom byggnad
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103650:Lot:6
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelMalå kommun: Tekniska konsulter inom exploatering & planutredning
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103650:Lot:7
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelMalå kommun: Tekniska konsulter inom mark & infrastruktur
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103650:Lot:8
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelMalå kommun: Tekniska konsulter inom byggnad
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103650:Lot:9