320188-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet – Bevakningstjänster och fastighetsjour (version 2)
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bevakningstjänster och fastighetsjour (version 2)
Beskrivning: Vårgårda kommun och Vårgårda Bostäder AB har ett löpande behov av bevakningstjänster och fastighetsjour. Upphandlingen omfattar: • Larmutryckning • Stationär bevakning • Ronderande bevakning (både invändig och utvändig) • Larmväska/kameraväska (mobil utrustning) • Fastighetsjour • Parkeringsövervakning (endast Vårgårda Bostäder AB) • Personlarm/bärbart överfallslarm • Störningsjour • Hantera inbrottslarm • Kontroll av hisslarm, innan hissfirma rings ut • Hantera brandlarm
Intern identifierare: 26/29
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Ytterligare klassificering (cpv): 75123000 Fastighetsförvaltning, 79700000 Undersöknings- och säkerhetstjänster, 79710000 Säkerhetstjänster, 79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 98341130 Fastighetsskötsel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000