Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategisk partnering - Ny Förskola söder, Totalrenovering Centrumhuset, Ny Förskola västra området m.m...
Referensnummer: 21/UH/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar totalt 4 olika projekt, 1 grundobjekt - Ny Förskola söder och 3 stycken optioner, Totalrenovering alt. Rivning/Nybyggnation av Centrumhuset, Ny Förskola västra området (Östansjö eller Vretstorp) samt Renovering/Ombyggnation Västra skolan. Inom ramen för den strategiska partneringen kommer avtal/kontrakt att tecknas för vart och ett av de 4 olika projekten som B avser att avropa.
Avtal/kontrakt per projekt utgörs av två delar, fas 1 respektive fas 2.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45453100 Renoveringsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen