320274-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Skogsskötsel – Dynamiskt inköpssystem - Entreprenader för Återvätning & annan hydrologisk restaurering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dynamiskt inköpssystem - Entreprenader för Återvätning & annan hydrologisk restaurering
Beskrivning: Skogsstyrelsen bjuder in intresserade entreprenörer att ansluta sig till detta dynamiska inköpssystem som avser Entreprenader för återvätning av dikad torvmark och annan hydrologisk restaurering av vattendrag eller våtmarker runt om i landet. DIS(ÅV) omfattar främst arbeten med grävmaskin eller annan maskin med liknande egenskaper samt övrigt manuellt arbete som kan behövs i anslutning till ett uppdrag.
Intern identifierare: 2026/1219
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77231000 Skogsskötsel
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Denna del besvarar i steg 1 och avser enbart Ansökan om att ansluta sig till DIS'et.
Intern identifierare: 1895972-0
Huvudklassificering (cpv): 77200000 Skogstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: DIS(NvB) - Mall för kommande avrop
Beskrivning: Denna del besvaras inte i DIS-steg1! Detta är en förlaga för kommande uppdrag/avrop INOM DIS'et.
Intern identifierare: 1895974-1