320326-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Gynekologisk sjukhusvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öppenvårdsmottagning inom gynekologi
Referensnummer: IN-IN19-0263
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85111300 Gynekologisk sjukhusvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland genomför upphandling av vårdgivare som ska driva läkarmottagning inom specialiteten obstetrik och gynekologi i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till Region Sörmlands egen verksamhet för att ge patienter/invånare ökad valmöjlighet till vård inom området gynekologi.
Leverantörens mottagning ska vara placerad i tätort i Södermanland samt bedriva verksamhet enligt nedan:
Eskilstuna - gynekologi
Katrineholm - gynekologi
Nyköping - gynekologi, obstetrik och mödrahälsovård
Leverantör kan lämna anbud för en eller flera orter (anbudsområden). Köparen avser att teckna avtal med en leverantör per ort.
Leverantören ska avlasta Kvinnoklinikerna vid Sörmlands sjukhus vad avser nybesök och återbesök och därmed medverka till att vårdgarantin kan säkerställas. Syftet med upphandlingen är också att säkerställa att Sörmlands invånare har god tillgång till specialistkompetens inom gynekologi.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1-3
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121210 Gynekologisk vård eller förlossningsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Region Sörmland (köpare) genomför upphandling av vårdgivare (leverantör) som ska driva läkarmottagning inom specialiteten obstetrik och gynekologi i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Tjänsten som upphandlas är ett komplement till Region Sörmlands egen verksamhet för att ge patienter/invånare ökad valmöjlighet till vård inom området gynekologi.
Leverantören ska avlasta Kvinnoklinikerna vid Sörmlands sjukhus vad avser nybesök och återbesök och därmed medverka till att vårdgarantin kan säkerställas. Syftet med upphandlingen är också att säkerställa att Sörmlands invånare har god tillgång till specialistkompetens inom gynekologi, obstetrik samt mödrahälsovård.
Uppdraget omfattar specialiserad öppenvård inom specialiteten gynekologi vilket innefattar utredning, diagnostik, behandling och uppföljning av patienter med gynekologiska sjukdomstillstånd och besvär enligt Lag (1993:1651) om läkarvårdsersättning, LOL. Uppdraget i Nyköping omfattar också obstetrik och mödrahälsovård för normala graviditeter vilket bland annat innefattar hälsoupplysning, rådgivning, föräldrautbildning och efterkontroll.
Tjänsten omfattar per mottagning (ort) minst en läkare med klinisk tjänstgöring 60 % och flera läkare på deltid.