320375-2019 - ResultatSverige-Falun: Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Falun-Bjursås överföringsledningar Etapp 1, Falun - Grycksbo
Referensnummer: FEV19/0032
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet är beläget från norra delen av Falu tätort, Norra Järnvägsgatan till sjön Varpan, genom Bergsgården mellan sjön Varpan och sjön Grycken, västra sidan om sjön Grycken i höjd med Bergsgården till nuvarande avloppsreningsverk i Grycksbo.
Pumpstationerna är belägna, i Bergsgården strax norr om Varpans strand på fastigheten Gassarvet 1:1 och i Grycksbo intill nuvarande avloppsreningsverk på fastigheten Stallgården 1:559. Se även nedanstående översiktskarta.
På grund av begränsningar i upphandlingssystemet annonseras denna som ett öppet förfarande men, enligt angivet i handling 09 Administrativa föreskrifter, gäller förhandlat förfarande för denna upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Markentreprenad VA