320415-2022 - PlaneringSverige-Visby: Ultraljudsapparat
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud ramavtal - EXTERN REMISS
Referensnummer: HSN 2022/429
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Extern remiss inför upphandling av ramavtal för ultraljud
Omfattning och förutsättningar
Upphandlingen avser ramavtal för successiva köp av ultraljud.Ramavtalet omfattar två olika modeller av ultraljud.Se 5.2.1 till 5.2.2 för vidare information.I samband med leverans av ultraljud ska leveransavtal tecknas mellan parterna avseende det enskilda ultraljudet. Leveransavtal reglerar samtliga villkor som gäller under hela den tekniska livslängden för respektive ultraljud. För vidare detaljer ang. leveransavtal se kap. 7.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen