320512-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggtjänster för Polismyndigheten Väst
Referensnummer: A699.312/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalen avser mindre entreprenader, t.ex. utförande av reparations-, service-, underhålls- samt ny-, om- och tillbyggnadsarbeten i beställarens lokaler i respektive geografiska område.
Beställaren avser teckna ramavtal med tre (3) entreprenörer per område under förutsättning att tillräckligt många anbudsgivare uppfyller ställda krav. Anbud kan lämnas på flera områden.
Beställare (Polismyndigheten):
Område 1: Storgöteborg 84.000.000 SEK
Område 2: Älvsborg 68.000.000 SEK
Område 3: Skaraborg 60.000.000 SEK
Område 4: Fyrbodal 60.000.000 SEK
Område 5: Halland 68.000.000 SEK
Totalt 340.000.000 SEK
Åklagarmyndigheten:
Område 6: Det totala värdet för hela området inklusive förlängningsoptioner beräknas uppgå till ca 1 500 000 SEK
(ca 375 000 SEK/år).
Tullverket:
Område 7: Det totala värdet för hela området inklusive förlängningsoptioner beräknas uppgå till ca 8 000 000 SEK
(ca 2 000 000 SEK/år).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45216000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten samt militärbyggnader, 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216110 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för ordningsmakten, 45216111 Byggnation av polisstation, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7