320522-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektering Hamnanläggningar - Tillståndsbedömningar Kaj
Referensnummer: 2019-00521-2.4.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av ”Projektering Hamnanläggningar tillståndsbedömningar kaj” gäller hela koncernen Stockholms Hamnar, alltså Stockholms Hamn AB, Nynäshamns Hamn, Norviks Hamn och Kapellskärs Hamn AB (med moderbolaget Stockholms Hamn AB som upphandlare för hela koncernen). I begreppet projekteringsarbeten kan följande ingå, delvis beroende på vilket område som avses:• Utreda• Inspektioner• Åtgärdsförslag• Kostnadskalkyl• Riskinventering• Kontrollera och registrera varor i det materialbedömningssystem som Beställaren tillhandahåller.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen