2. Förfarande
Förfarande
Titel: Snöröjning och halkbekämpning Kommunala fastigheter, gamla stan och Tuolluvaara
Beskrivning: Ramavtalet avser att täcka beställarnas behov av snöröjning, bortforsling av snö halkbekämpning, hyvling och upptagning av sand.
Intern identifierare: 2026-017
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90620000 Snöröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Snöröjning och halkbehämpning kommunala fastigheter gamla stan och Tuolluvaara, Kiruna
Beskrivning: Ramavtalet avser att täcka beställarnas behov av snöröjning, bortforsling av snö halkbekämpning, hyvling och upptagning av sand. Beställaren avser att teckna avtal med en entreprenör per anbudsområde. Anbudsgivaren kan lämna anbud på ett (1) eller flera anbudsområden. Ramavtalet är uppdelat i två anbudsområden: Anbudsområde 1: Kommunala anläggningar Anbudsområde 2: Skolor och Förskolor Under 2025 uppgick volymen totalt för Kirunabostäders ramavtal till cirka 3 000 000 kr. Volymen ovan ska ses som en information och är ingen garanti för ramavtalets arbetsvolym. Antagen leverantör är skyldig att tillgodose verklig efterfrågan enligt förfrågningsunderlagets angivna villkor. Takvolym för samtliga upphandlande myndigheter uppskattas för ramavtalsperiod (4 år) uppgå till max 14 MSek (exkl. moms). Beställaren avser att teckna avtal med en ramavtalsentreprenörer per anbudsområde.
Intern identifierare: 1870132-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1
Intern identifierare: 1870133-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2
Intern identifierare: 1870134-2