Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Finansiell data från ratinginstitut inom den globala banksektorn
Referensnummer: 21-5855
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72320000 Databastjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser FI:s behov av web-baserad databas med tillgång till finansiell data och analyser, inklusive en objektiv kreditriskbedömning och rating, inom den globala banksektorn. På motsvarande sätt finns det ett behov av makroekonomiska dataanalyser på landsnivå där de analyserade bankerna bedriver verksamhet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72300000 Datatjänster, 72310000 Behandling av data, 72316000 Dataanalys, 72319000 Tillhandahållande av data
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen