320592-2019 - ResultatSverige-Linköping: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spolbilstjänster i rörledningsnät
Referensnummer: 19/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar spolbilstjänster i Tekniska verkens rörledningsnät inom Linköpings kommun och vid få tillfällen i Mjölby kommun. B utför i första hand avhjälpande av akuta stopp i B rörledningsnät i egen regi men är i behov av back-up från Leverantör för dessa akuta insatser
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232150 Arbeten för vattenledningar, 45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 90400000 Avloppshantering, 90470000 Rensning av avlopp, 90480000 Skötsel av avloppsnät, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar spolbilstjänster i Tekniska verkens rörledningsnät inom Linköpings kommun och vid få tillfällen i Mjölby kommun. B utför i första hand avhjälpande av akuta stopp i B rörledningsnät i egen regi men är i behov av back-up från L för dessa akuta insatser