320594-2021 - ResultatSverige-Ludvika: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Webbutveckling Ludvika 2021
Referensnummer: GNU 2021/45
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser konsultstöd inom Sitevision för utveckling samt support av interna och externa webbplatser för Ludvika kommun och Ludvika kommuns bolag.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212221 Programvaruutvecklingstjänster för Internetläsning, 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72212222 Programvaruutvecklingstjänster för webbservrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tjänsten omfattar främst support och konsultstöd inom utveckling och uppdragen kan variera i omfattning och komplexitet, vissa uppdrag kan vara enstaka timmar medan andra uppdrag kan vara större utvecklingsprojekt som tar flera månader. Dessutom kan det bli aktuellt att avropa närliggande konsulttjänster som exempelvis grafisk formgivare, projektledare eller kommunikatör.
Uppdragen beräknas i nuläget att årligen uppgå till 1,5 MSEK