320611-2021 - ResultatSverige-Kalmar: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenadmaskin- och transporttjänster
Referensnummer: 2021-03
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns samtliga parter under punkt Beställare som ”beställaren” och anbudsgivaren benämns ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare, 45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60181000 Uthyrning av lastbilar med förare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontaktpersoner
Kontaktperson för upphandlingen:
Upphandlare Thorbjörn Petersson, tfn: 0480-45 05 30 e-post: thorbjorn.petersson@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign 2021-04-08 23:59.
Beställare
Avtalsområde 1: Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun organisationsnummer 212000-0746
Kalmar Vatten AB organisationsnummer 556481-7509
Avtalsområde 2: Upphandlande myndighet och beställare är
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Visma TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Visma TendSign.
För att få tillgång till systemet krävs en inloggning. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support. TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.
Anbudets giltighetstid
Leverantören ska vara bunden av sitt anbud t.o.m. 31.7.2021. Om upphandlingen blir föremål för överprövning kan beställaren begära att leverantören förlänger sitt anbuds giltighetstid. Leverantör som inte förlänger anbudets giltighetstid anses inte längre delta i upphandlingen.
Ersättning
Leverantören erhåller ersättning enligt det i anbudet angivna priset, bilaga 1. Prislista. Inga ytterligare kostnader får tillkomma.
Prisfallsgaranti
Leverantören lämnar en prisfallsgaranti. Om leverantören under avtalstiden sänker priset på en avtalad produkt i sin ordinarie prislista ska avtalat pris enligt detta ramavtal per automatik sänkas med samma procentsats som priset sänkts med i prislistan. Leverantören ska omedelbart underrätta beställaren om sådan justering av den ordinarie prislistan. Prisfallsgarantin ska tillämpas även under det första avtalsåret.