320618-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidingö: Pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministration och försäkringslösningar
Referensnummer: 22/237
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66520000 Pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget
Lidingö stad, stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla kontrakt avseende pensionsadministration och försäkringslösningar till Lidingö stad (staden).
Upphandlingen omfattar en fullständig pensionsadministration inklusive förmedlingstjänst samt kund- och handläggartjänst. Staden efterfrågar därmed:
Pensionsadministration av AKAP-KR, KAP-KL, OPF-KL, PBF, PFA, PA-KL och äldre bestämmelser och överenskommelser inkluderande pensionsreglementen för förtroendevalda
Förmedlingstjänst för Avgiftsbestämd ålderspension, ibland kallat "Valcentral"
Kund- och handläggartjänst för anställda, pensionstagare och förtroendevalda inom OPF-KL
Optioner
Löpande försäkring av förmånsbestämd ålderspension
Försäkring av efterlevandepension enligt KAP-KL
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
212000 - 0191 Lidingö stad
Staden förbehåller att bolag som härefter bildas genom antingen nybildande av bolag alternativt genom avknoppning av befintlig verksamhet ska ha möjligheten men inte skyldigheten att omfattas av avtalet i de fall där det nya bolaget kan anses att genom dess ägarförhållande vara underställd ett, eller en kombination av Lidingö stad. Detta förbehåll ska omfatta helägda samt delägda kommunala bolag, kommunalförbund och övriga kommunala organisations- och verksamhetsformer. Definitionen av dessa regleras enligt Kommunallagen (2017:725).
Benämningar/Förkortningar
Lidingö stad benämns staden
Tilldelad anbudsgivare benämns leverantören
Anbudets form och innehåll
Anbud som inte uppfyller samtliga ska-krav kan komma att förkastas. Anbud ska även uppfylla alla relevanta krav som finns i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Staden vill att anbudet är skrivet på svenska. Eventuella bevis kan lämnas på engelska. Delar av anbudet kan undantagsvis vara på ett annat språk om staden kan tolka anbudet korrekt, säkerställ gärna detta via "Frågor och svar" funktionen.
Alla belopp ska vara angivna i SEK exklusive mervärdesskatt.
Anbud ska lämnas på de förutsättningar som anges i upphandlingsdokumentet. Anbud får inte innehålla reservationer, tillägg eller annat som kan anses strida mot dessa förutsättningar.
Hänvisning till egna avtalsvillkor eller ett villkorat pris är exempel på sådana tillägg/reservationer som kan få till följd att anbudet förkastas.
Anbud får inte lämnas på ett alternativt utförande om inte detta är uttryckligen tillåtet.