320622-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Datorer och datamateriel – IT-arbetsplats - produkter och tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: IT-arbetsplats - produkter och tjänster
Beskrivning: Karlstads kommun avser att teckna ett ramavtal avseende nedan: Helhetsåtagande avseende produktförsörjning ProdukterEnheter ex. datorer, surfplattor, skärmar och tillbehör, från och med 2028-07-01 ska kommunen också ha möjlighet att köpa mobiltelefoner, tillbehör och tillhörande tjänster genom detta avtal.Tillbehör till datorarbetsplatsenGaranti, reparation och service ProduktsupportProduktnära tjänster, ex. stöldmärkning, logistiktjänster, installation av datorer som hanteras av MECM och IntuneKonsulttjänster som rör klienthantering och klientleveransenSamarbetsformerÖvertagandeSamverkan i beskrivna samarbetsforumAvtalsuppföljningsmötenLöpande kompetensöverföringPrismodellAvvecklingHållbarhetsarbeteMiljöSocial hänsynLivscykelhanteringÅtertagWebshopFungerade integration med kommunens e-handelsplattform Proceedo Leverans och logistik
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98882:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 30213100 Bärbara datorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30237200 Datortillbehör, 30231300 Bildskärmar, 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 72500000 Datortjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster