320674-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Tekniska tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska tjänster.
Referensnummer: LD15/03406
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71356000 Tekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser köp av tekniska tjänster inom hjälpmedelsområdet.
Omslutningen för aktuella tjänster uppgick år 2015 till ca 5 500 000 SEK fördelat 40 % på taklyftsinstallationer/demonteringar, 40 % besiktning/återkommande kontroll (i huvudsak lyftar och sängar) och avhjälpande underhåll (i huvudsak lyftar, sängar och manuella rullstolar) samt 20 % avhjälpande och förebyggande underhåll på elrullstolar. Detta inkluderar även ca 70 000 km resor med servicefordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 35 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omslutningen för aktuella tjänster uppgick år 2015 till ca 5 500 000 SEK fördelat 40 % på taklyftsinstallationer/demonteringar, 40 % besiktning/återkommande kontroll (i huvudsak lyftar och sängar) och avhjälpande underhåll (i huvudsak lyftar, sängar och manuella rullstolar) samt 20 % avhjälpande och förebyggande underhåll på elrullstolar. Detta inkluderar även ca 70 000 km resor med servicefordon. Landstiget Dalarna kan inte ge några garantier avseende kommande avrop.
Upphandlingen omfattar följande tjänster:
— Besiktning/återkommande kontroll,
— Montering/demontering av taklyftar,
— Förebyggande och avhjälpande underhåll,
— Rekonditionering av hjälpmedel för återanvändning,
— Anpassning av hjälpmedel,
— Leverans/installation av hjälpmedel,
— Hämtning/demontering av hjälpmedel,
— Kassation/avfallshantering,
— Lagerhållning av taklyftsmaterial ägda av beställaren såsom skenor, monteringsdetaljer och lyftblock m.m.,
— Inventering av beställarens lager i egna lokaler inkl fordon.
I huvudsak avser det hjälpmedel inom sektionerna taklyftar, golvlyftar, elrullstolar, manuella rullstolar och sängar.
Not. Med elrullstolar avses ISO-koder:
— 122303 Eldrivna rullstolar med manuell styrning,
— 122306 Eldrivna rullstolar med motoriserad styrning,
— 122306 Eldrivna rullstolar med motoriserad styrning och uppresningsfunktion,
— 122306 Eldrivna rullstolar med motoriserad styrning och dubbelkommando,
— 122306 Eldrivna rullstolar med motoriserad styrning och slingstyrning,
— 122312 Eldrivna vårdarmanövrerade rullstolar.