320691-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Arkitektoniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter – fysisk planering och arkitektur.
Referensnummer: 2016-016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun upphandlar tekniska konsulter inom fysisk planering och arkitektur inom följande delområden.
1. Planeringsskedet (uppskattad årsvolym 3 000 000 SEK).
2. Tidiga skeden (uppskattad årsvolym 1 500 000 SEK).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1- Planeringsskedet
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 2 – Tidiga skeden
Del nr: 2