320713-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biljett- och realtidssystem för kollektivtrafik
Referensnummer: TN 2022/268
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48810000 Informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland har behov av ett biljett- och realtidssystem för kollektivtrafiken på Gotland enligt vidare beskrivet i upphandlingsdokumentet. Avtalsperioden löper i fyra år och Region Gotland har sedan förlängningsoptioner 1+1+1+1 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 17 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Följande omfattas av behovet:
- Affärssystem ombord på bussar
- Bärbart affärssystem för biljettkontroller och biljettförsäljning
- Affärssystemrigg för utbildning
- Mobilapplikation för både apple- och androidprodukter kopplad till affärssystemet
- Webb ”Mina sidor” kundportal
- Hållplatsinformation för visning till informationsskärmar, kombinerat med inspelat hållplatsutrop. Inre informationsskärmar kan även användas för visning av annan digital information/media än hållplatsinformation
- Försäljningsställe webb
- Försäljningsställe POS (point of sales)
- System med funktioner för trafikledning
- System med funktioner för systemadministratör
- Reseplanerare, webb och mobil
- Övrigt som framgår av upphandlingsdokumentet