320714-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Värnamo: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Mejeriprodukter
Referensnummer: UHN.2022.55
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar livsmedel: mejeriprodukter för Värnamo kommun. Avtalsstart är planerad till 1 februari 2023.
Värnamo kommun har ca 34 000 invånare.
Värnamo kommun serverar ca 7000 portioner per dag inom skola och förskola, samt ca 600 portioner per dag inom servicehusen.
Värnamo kommun har en varudistributionscentral, dit allt ska levereras. Distributionscentralen tillser att leverera ut till våra enheter 1-2 ggr/vecka till ca 45 enheter i kommunen.
Total årsvolym 2021 för inköp av mejeriprodukter uppgår till ca 3 000 000 kr exkl moms.
Värnamo kommun garanterar ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer, dock är takvolymen 12 MSEK för avtalet.
Vi har ingen möjlighet atts vara på frågor i denna upphandling från den 1 Juli - 12 Aug
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställningar görs direkt från respektive enhet av mejeriprodukter.