320724-2021 - ResultatSverige-Lidingö: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gatumark
Referensnummer: 20/133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Avtalet omfattar i stora drag drift och underhåll av ytor, utrustning och anläggningar avseende gator, vägar och torg. Mindre markanläggningsprojekt med ett beräknat värde av upp till 500.000 SEK kommer att ingå i detta avtal. För markanläggningsprojekt med ett beräknat värde på mellan 500.000 SEK till 2 MSEK kan beställaren komma att avropa dessa från detta avtal.
Arbeten kan komma att avropas både som utförandeentreprenader och totalentreprenader.
Inköpsvolym 2018 och 2019 var ca 13 respektive 17 mkr/år och hittills under 2020 har arbeten för ca 11 mkr avropats. Den totala inköpsvolymen inklusive optioner är således ca 50 mkr för hela avtalstiden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45112000 Grävning och schaktning, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233142 Vägreparationer, 45233220 Ytbehandling av vägar, 45236000 Markanläggning, 45262510 Stenarbeten, 45432112 Stenläggning, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På grund av förändringar i omfattning bedömer staden att inköpsvolymen under denna avtalsperiod kommer vara högre närmare bestämt 60 mkr. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
I det fall det finns hänvisning till ett visst varumärke/fabrikat i handlingarna gäller alltid "eller likvärdigt" oavsett om detta särskilt angivits.
Ramavtalet har inte delats upp i mindre delar då det skulle innebära stora problem avseende gränsdragning mellan olika delar. Det skulle också innebära stora etableringskostnader om flera entreprenörer ska utföra uppdrag som trots allt kräver liknande etablering.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
AFC/AFD.1 Omfattning
Avtalet omfattar i stora drag drift och underhåll av ytor, utrustning och anläggningar avseende gator, vägar och torg. Mindre markanläggningsprojekt med ett beräknat värde av upp till 500.000 SEK kommer att ingå i detta avtal. För markanläggningsprojekt med ett beräknat värde på mellan 500.000 SEK till två (2) MSEK kan beställaren komma att avropa dessa från detta avtal.
Arbeten kan komma att avropas både som utförandeentreprenader och totalentreprenader. Beställaren förbehåller sig dock rätten att upphandla dessa separat.
Markanläggningsprojekt som beräknas överstiga två (2) MSEK kommer alltid att upphandlas separat.
Beställaren äger rätt att förändra funktionskrav och/eller angivet antal frekvenser under pågående avtalsperiod. I sådant fall görs en prisjustering utifrån punkt AFC/AFD.611, tillkommande eller avgående arbeten.
Omfattningen på upphandlingens värde och proportioner grundar sig på stadens förväntade mängder under kommande upphandlingsperiod. Omfattningen kan komma att öka eller minska pga politiska beslut eller liknande och beställaren garanterar därmed ingen volym.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.