320778-2016 - ResultatSverige-Umeå: Gaturenhållning och gatsopning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Offentlig renhållning inkl. sandupptagning.
Referensnummer: 15207
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser offentlig renhållning i Umeå kommun inom Gator och parker.
Upphandlingen delas in i 3 olika delar:
1. Tömning av papperskorgar och skräpplockning i centrala Umeå.
2. Maskinsopning av torgytor, parkeringar och terminalytor. Renspolning av hårdgjorda ytor, väderskydd i centrala Umeå.
3. Sandupptagning för gator, gång- och cykelvägar, torg, terminalytor och grönytor. Underhållssopning och ogräsbekämpning gator och underhållssopning gång- och cykelvägar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tömning av papperskorgar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maskinsopning torgytor, parkeringsytor, terminalytor, renspolning a hårdgjorda ytor, parksoffor och väderskydd
Del nr: 2
Sandupptagning
Del nr: 3
Tillkommande arbeten
Del nr: 4