320780-2023 - PlaneringSverige-Uppsala: Uthyrning eller försäljning av byggnad
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons Hyresvärdsupphandling Storvreta vårdcentral
Referensnummer: UPPH2023-00167
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70310000 Uthyrning eller försäljning av byggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en förhandsannons för att uppmärksamma intresserade om en kommande hyresvärdsupphandling av en vårdcentral i centrala Storvreta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70130000 Uthyrning av egen fast egendom, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är en förhandsannons för att uppmärksamma intresserade om en kommande hyresvärdsupphandling av en vårdcentral i centrala Storvreta. Byggnaden innefattar lokaler för mottagningsenheter för exempelvis sjuksköterska, barnmorska, läkare, BVC samt fysioterapi med tillhörande gym. Innefattar även akutrum, infektionsrum och en provtagningsenhet med tillhörande supportytor såsom exempelvis desinfektionsrum, läkemedelsrum. Totalt om en yta på cirka 1500 - 2000 kvm.
Vi planerar att publicera upphandlingen under hösten 2023.