320828-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare, projekteringsledare, installationssamordnare, miljösamordnare och byggledare - Brandstationer
Referensnummer: 18/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av
Projektledare, projekteringsledare, installationssamordnare, miljösamordnare och byggledare aavseende ombyggnad, tillbyggnad och teknisk upprustning av Kungsholmens brandstation samt Farsta brandstation.
Inklusive option på ombyggnad och teknisk upprustning av Johannes brandstation.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektledare, projekteringsledare, installationssamordnare, miljösamordnare och byggledare avseende ombyggnad, tillbyggnad och teknisk upprustning av Kungsholmens brandstation samt Farsta brandstation.