2. Förfarande
Förfarande
Titel: Inköp av VA-rör
Beskrivning: Inbjudan att lämna anbud på Materielleveranser enligt ABM 07 på Viktade rör VA för projekt ”Vaxholms kajer mark och anläggning etapp 1” och ”Vaxholms kajer mark och anläggning etapp 2-3”. Projektet gäller generellt: Objektet omfattar kajrenovering och omläggning av VA. Entreprenaderna innefattar i huvudsak förberedande arbeten, ledningsomläggningar, spont, jord- och bergschakt, betongarbeten samt installationer. Projektet är indelade i etapper och fördelas på två entreprenader. Etapp 1 omfattar Västerhamn från väg 274 till hörnan mot busshållplatserna. Etapp 2 och 3 omfattar Österhamn som sträcker sig från Hotellet till Cronhamnstorg och etapp 3 omfattar från busshållplatserna till Hotellet inklusive hamnplan. Avtal kommer att tecknas med en leverantör för etappvis leverans av rören.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44130000 Avloppshuvudledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99370:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44190000 Diverse byggmaterial