320879-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Hotelltjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotelltjänster i Göteborg
Referensnummer: C 2021-0225
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av hotelltjänster i Göteborg för Chalmers tekniska högskola
Chalmers tekniska högskola (Chalmers) har ett löpande behov av logi till gäster i Göteborgsområdet.
Det överhängande behovet är kopplat till Chalmers campus i Johanneberg, men behov finns även för Chalmers campus i Lindholmen samt logi inom centrala delar av Göteborg.
Behovet avser även olika hotellstandarder, dock som minst tre (3) stjärnor enligt Hotelstars union klassifieringssystem.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Under 2019 var fördelningen av logi enligt följande:
Område Johanneberg - ca 80 %
Område Lindholmen - ca 10 %
Område Centrala Göteborg - ca 10 %
Tre stjärnor: 20 %
Fyra stjärnor: 75 %
Fem stjärnor: 5 %
Behovet varierar dock kraftigt beroende på Chalmers verksamhet och pågående projekt.
På grund av rådande världsläge med anledning av Covid-19/Corona är det mycket svårt att uppskatta hur behovet kommer att påverkas under kommande avtalsperiod. Ovan beskriver behovet under ett normalt verksamhetsår. Under 2020 har volymerna minskat kraftigt på grund av både minskat resande samt både lokala, nationella och internationella restriktioner. Chalmers utgår dock från att behovet kommer att öka när världsläget återgår till det normala. Observera dock att nuvarande situation kan komma att förändra behovsbild och/eller användandet av hotelltjänster inom Göteborg på både kort och lång sikt och att Chalmers därför inte kan garantera att behovet kommer återgå till normala nivåer inom planerad avtalsperiod.