32089-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Matvaror i butik
Referensnummer: 16/158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning.
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende matvaror i butik. Denna upphandling syftar till att teckna avtal rörande inköp i butik med möjlighet att få varan ihopplockad. Även möjlighet med hemleverans av dagligvaror från butik till kommunens verksamheter. Aktuella verksamheter är fritidshem, fritidsgårdar, hemkunskapsavdelningar, viss skolverksamhet, gruppboenden, äldreboenden, boenden med särskild service mm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15812000 Bakverk och kakor, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15830000 Socker och liknande produkter, 15840000 Kakao: choklad och sötsaker, 15850000 Pastaprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15870000 Smaktillsatser och kryddor, 15890000 Diverse livsmedel och torrvaror, 15891000 Soppor och buljonger, 15892000 Grönsakssafter, vegetabiliska extrakt, peptiska substanser och förtjockningsmedel, 15894000 Behandlade livsmedel, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15897200 Konserverade livsmedel, 15900000 Drycker, tobak o d
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Idag finns avtal med grossist för avrop av livsmedel för kommunens stora tillagningskök inom skola, förskola och äldreomsorg. Vissa kompletteringsköp kan förekomma för dem avseende enstaka produkter som ej kan tillhandahållas i lämplig förpackningsstorlek från grossist, andra leveransorsaker etc. där det ej är lämpligt att avropa från grossist. Upphandlingen handläggs administrativt av Jönköpings kommun (Beställaren). Ramavtal kommer att tecknas med Beställaren och de leverantörer som kommer att antas.