320914-2021 - ResultatSverige-Lerum: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för mindre broreparationer
Referensnummer: KS20.986
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet avser uppdrag av entreprenader (utförandeentreprenad) för mindre broreparationer på löpande räkning efter avrop. För denna kategori avser Lerums kommun att teckna minst tre ramavtal, om så är möjligt.
Under de senaste åren har Lerums kommun upphandlat för liknande entreprenader för cirka 1,5 miljoner SEK per år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45221119 Byggnadsarbeten: brorenovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen