320942-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Låg- och medelspänningskabel
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kabel låg- och mellanspänning.
Referensnummer: UE-2016-0330-560
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31321200 Låg- och medelspänningskabel
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Energi AB med dotterbolag upphandlar Kabel låg- och mellanspänning för avrop vid behov under avtalstiden.
Nettoprislistan i förfrågningsunderlaget skall ses som ett riktvärde för årliga volymer som avtalet omfattar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31321200 Låg- och medelspänningskabel, 44321000 Kabel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen