32102-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Torsby: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Ransby ARV, Branäs VV och ledningssystem Branäs
Referensnummer: UH-2020-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ARV i Ransby, VV i Branäs och Ledningssystem i Branäs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 300 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling har partnering som arbetssätt och omfattar utbyggnad av Ransby avloppsreningsverk, nytt vattenverk för Branäs och ledningar med tillhörande ptioner. Torsby kommuns totala projektkostnad är beslutad till 300 MKR inklusive samtliga byggherrekostnader.