321122-2022 - ResultatSverige-Karlstad: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nära mat - Säsongsgrönsaker
Referensnummer: KS-UH/2021:65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen efterfrågar säsongsgrönsaker. Nedan är exempel på grönsaker som efterfrågas men leverantören har möjlighet att välja vilka grönsaker som offereras.
Med säsongsgrönsaker menas grönsaker som till exempel;
Purjolök, salladskål/kinakål, rotselleri, kålrot, rödbeta, röd lök, gulbetor, polkabetor, blomkål, rödkål, rättika, bönor och övrig kål typ grönkål, brysselkål, majs, sallader, zucchini, aubergine och tomater.
(Vitkål, morötter, palsternacka och gul lök ingår i annan upphandling och omfattas ej av denna förfrågan)
Kommunen kommer anta samtliga leverantörer som kvalificerar sig.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens art, omfattning och mängd anges i administrativa föreskrifter.