32114-2019 - ResultatSverige-Alingsås: Flygfotografering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygfotografering
Referensnummer: 2018.572 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79961200 Flygfotografering
II.1.4.
Kort beskrivning
Alingsås kommun genomför en ramavtalsupphandling avseende Flygfotografering och inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Ramavtalet omfattar följande tjänster.
Flygfotografering och bearbetning för ett kommuntäckande ortofoto, flygsignalering över Alingsås kommun samt framtagning av bilder för stereokartering i ESPA miljö. Med Alingsås kommun avses det område som är markerat blårutigt i Bilaga 1 - Område ortofoto. I Bilaga 2 - Område stereokartering avser grönrutigt område den yta där flygbilder för stereokartering ska produceras.
Ramavtalet är ett avtal utan volymförpliktelser. Verksamhet som berör ramavtalsområdet kan bedrivas i egen regi. I sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79960000 Foto- och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Objekt och omfattning
Flygfotografering och bearbetning för ett kommuntäckande ortofoto, flygsignalering över Alingsås kommun samt framtagning av bilder för stereokartering i ESPA miljö. Med Alingsås kommun avses det område som är markerat blårutigt i Bilaga 1 - Område ortofoto. I Bilaga 2 - Område stereokartering avser grönrutigt område den yta där flygbilder för stereokartering ska produceras.
Uppskattad volym
Den nedan angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym och innebär endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre och några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån politiska beslut, verksamhets-/organisationsförändringar m.m. som kan påverka behovet, volymerna, antalet avtalsanvändare eller leveransställen.
Beställningsvolymen under den sammanlagda avtalstiden uppskattas till cirka 2 200 000 SEK.
Avtalsstart
Planerad avtalsstart 21.1.2019
Avtalsslut
Planerat avtalsslut 30.1.2023