321303-2021 - ÄndringSverige-Halmstad: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätteritjänster
Referensnummer: KS 2019/00199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser hyra och cirkulationsgods av plagg, textilier samt kläder för Halmstads kommuns behov. I avtalet ingår även tvätt. Tvätt omfattar även kundägt gods. Ansvar för hela leveranskedjan ska ingå.