321304-2021 - ÄndringSverige-Uppsala: Konsulttjänster för marknadsföring
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Partnerkonsult för att kontraktera samarbetspartners till IUFRO World Congress 2024
Referensnummer: SLU ua 2020.2.4.4-980
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79413000 Konsulttjänster för marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av leverantör för uppdrag att utveckla partnerstrategier och kontraktera samarbetspartners och medfinansiering till IUFRO World Congress 2024.
Världskongressen är en mötesplattform för näringsliv, forskning, politiska beslutsfattare och andra samhällsaktörer. Kongressen avser att bidra till framtidsdiskussion, kunskapsutbyte och samarbetsgrund inom temat Forest & Society Towards 2050, ur ett globalt perspektiv och i enlighet med Agenda 2030.
Världskongressen äger rum vart femte år med värdskap i olika delar av världen. Nästa världskongress kommer att hållas i juni år 2024 med Stockholm och Sverige som värd, i samarbete med de nordiska och baltiska grannländerna. Uppdraget drivs i projektform på sekretariatet för IUFRO World Congress 2024 under SLU, Sveriges Lantbruksuniversitet.
IUFRO, International Union of Forest Research Organizations, bidrar med vetenskapsbaserade underlag för beslutsfattare och agerar samarbetspartner med bland annat FN och Världsbanken.