See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Maskinell slåtter, tuv- och stubbfräsning samt stubbdragning
Beskrivning: Länsstyrelsen Skåne kommer att teckna ett ramavtal för maskinell slåtter, tuv- och stubbfräsning samt stubbdragning som ersätter tidigare DIS: Stubb-och tuvfräsning, maskinell slåtter och restaurering. Syftet är att tillgodose behovet av maskinell slåtter och putsning i framför allt i blöta marker, marker med dålig bärighet eller där andra begränsande faktorer råder samt fräsning av stubbar, träd, buskar och tuvor. Behov av sådana åtgärder finns på bland annat strandängar, högmossar och rikkärr.
Intern identifierare: 512-1895-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211300 Trädröjning, 77312000 Ogräsröjning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: ALLT
Intern identifierare: 1644025
Huvudklassificering (cpv): 77211300 Trädröjning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 1
Beskrivning: Delområde 1: Maskinell slåtter, fräsning och stubbdragning (Blöta/fuktiga marker; våtmarker samt marker med dålig bärighet)
Intern identifierare: 1654390
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Delområde 2
Beskrivning: Delområde 2: Maskinell slåtter, fräsning och stubbdragning (Torra/Friska marker)
Intern identifierare: 1654391
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Delområde 3
Beskrivning: Delområde 3: Enbart maskinell slåtter (Blöta/fuktiga marker; våtmarker samt marker med dålig bärighet)
Intern identifierare: 1654392
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Delområde 4
Beskrivning: Delområde 4: Enbart maskinell slåtter (Torra/Friska marker)
Intern identifierare: 1654393
Ytterligare klassificering (cpv): 77312000 Ogräsröjning
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Delområde 5
Beskrivning: Delområde 5: Enbart fräsning och/eller stubbdragning (Blöta/fuktiga marker; våtmarker samt marker med dålig bärighet)
Intern identifierare: 1654394
Ytterligare klassificering (cpv): 77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning, 77211300 Trädröjning
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Delområde 6
Beskrivning: Delområde 6: Enbart fräsning och/eller stubbdragning (Torra/Friska marker)
Intern identifierare: 1654395