321322-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Taxitjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riksfärdtjänst
Referensnummer: 19243
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60120000 Taxitjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar två tjänster; bokning av riksfärdtjänstresor samt distribution av resa inom annan kommun (RIAK). Den första tjänsten omfattar bokning av riksfärdtjänstresor mellan kommuner för personer som beviljats tillstånd att resa med riksfärdtjänst enligt lag om riksfärdtjänst,1997:735. Resorna görs inom Sverige, från en kommun till en annan kommun. Riksfärdtjänst sker normalt med allmänna kommunikationer exempelvis flyg, tåg, buss, båt eller taxi/specialfordon/liggande transport. Resorna kan även vara en kombination av ovan nämnda färdmedel. Tillståndet kan även omfatta ledsagare. Medresenär kan också förekomma.
Den andra tjänsten innebär att tillhandahålla webbtjänst där köparen kan beställa resa i annan kommun, s.k. RIAK, med täckning i alla Sveriges kommuner.
Det förutsätts att beställningscentralen (BC) har avtal med marktransportörer som kan genomföra resor i alla Sveriges kommuner. Biljetterna distribueras från säljaren till resenären.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster, 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster, 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen