321339-2023 - ResultatSverige-Östersund: Speciella näringsprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enteral Nutrition med tillbehör
Referensnummer: HSN/225/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15880000 Speciella näringsprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Enteral nutrition samt tillbehör för vuxna och barn till Region Jämtland Härjedalen samt länets åtta kommuner.
Välkommen med ert anbud.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Vuxen Sondnäring standard med/utan fiber 500ml (1 leverantör antas)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15880000 Speciella näringsprodukter, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33692300 Enteral nutrition
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingens omfattning framgår av upphandlingsdokumenten.
Vuxen Sondnäring energirik med/utan fiber 500ml (1 leverantör antas)
Del nr: 2
Vuxen Sondnäring Energirik med extra protein med fiber (1 leverantör antas)
Del nr: 3
Vuxen Sondnäring extra energi & Proteinrik med/utan fiber 500ml (1 leverantör antas)
Del nr: 4
Vuxen Sondnäring Proteinrik med/utan fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 5
Vuxen Sondnäring Vitamin- och mineraltät med fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 6
Vuxen Sondnäring Komjölksproteinfri med fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 7
Vuxen Sondnäring Komjölksproteinfri utan fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 8
Vuxen Sondnäring Malabsorption (1 leverantör antas)
Del nr: 9
Vuxen Sondnäring vid magtarmbesvär, behandling mot diarré (1 leverantör antas)
Del nr: 10
Vuxen Sondnäring Mixad Mat (1 leverantör antas)
Del nr: 11
Sondnäring, vuxen, Diabetes och glukosintolerans med fibrer (2 leverantör antas)
Del nr: 12
Sondnäring, vuxen, Diabetes och glukosintolerans med fibrer energi/proteinrik (1 leverantör antas)
Del nr: 13
Kosttillägg vuxen, Komplett utan fibrer (2 leverantör antas)
Del nr: 14
Kosttillägg vuxen, Komplett med fibrer (2 leverantör antas)
Del nr: 15
Kosttillägg, vuxen Komplett yoghurtbaserad (1 leverantör antas)
Del nr: 16
Kosttillägg, vuxen komplett extra energi- och proteinrik utan fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 17
Del nr: 18
Kosttillägg, vuxen, kompletta energi- och proteinrik utan fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 19
Kosttillägg, vuxen, Komplett energi- och proteinrik med fibrer (2 leverantörer antas)
Del nr: 20
Kosttillägg, vuxen, Komplett energirik utan fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 21
Kosttillägg, vuxen, Komplett energirik med fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 22
Kosttillägg, vuxen, Komplett energirik, proteinrik utan fiber ( 1 leverantör antas)
Del nr: 23
Kosttillägg, vuxen, Proteinrik, fettlåg ( 1 leverantör antas)
Del nr: 24
Kosttillägg, vuxen, Icke-komplett, fettfri, klar ( 1 leverantör antas)
Del nr: 25
Kosttillägg, vuxen, Icke-komplett, fettfri, klar med naturliga fruktjuicer ( 2 leverantör antas)
Del nr: 26
Kosttillägg, vuxen Icke-komplett, fettfri, klar extra protein ( 1 leverantörer antas)
Del nr: 27
Kosttillägg, vuxen, Icke-komplett, fettfri, klar, komjölksproteinfri ( 1 leverantör antas)
Del nr: 28
Kosttillägg, vuxen, Icke-komplett, pulverform ( 2 leverantör antas)
Del nr: 29
Kosttillägg, vuxen, Konsistensanpassad, energi- och proteinrik ( 2 leverantör antas)
Del nr: 30
Kosttillägg, vuxen, Konsistensanpassad, yoghurtlik (1 leverantör antas)
Del nr: 31
Kosttillägg, vuxen, Sjukdomsspecifik vid diabetes och glukosintolerans (1 leverantör antas)
Del nr: 32
Kosttillägg, vuxen, Sjukdomsspecifik vid njursjukdom, proteinrik, mineralanpassad (1 leverantör antas)
Del nr: 33
Kosttillägg, vuxen, Komplett energirik konsistensanpassad enligt steg 2 (1 leverantör antas)
Del nr: 34
Del nr: 35
Kosttillägg, vuxen, Kosttillägg vuxen extra energi- och proteinrik (1 leverantör antas)
Del nr: 36
Kosttillägg, vuxen, Kosttillägg vuxen Proteinrik-och energirik utan fiber (2 leverantörer antas)
Del nr: 37
Kosttillägg, vuxen Komplett växtbaserad ( 1 leverantör antas)
Del nr: 38
Berikningsprodukt, vuxen, Flytande kolhydrater (1 leverantör antas)
Del nr: 39
Berikningsprodukt, vuxen, flytande kolhydrater (1 leverantör antas)
Del nr: 40
Berikningsprodukt, vuxen, Flytande fettemulsion (1 leverantör antas)
Del nr: 41
Del nr: 42
Del nr: 43
Berikningsprodukt, vuxen, Pulver komplett (1 leverantör antas)
Del nr: 44
Del nr: 45
Berikningsprodukt, vuxen, Pulver protein (1 leverantör antas)
Del nr: 46
Berikningsprodukt, vuxen, Pulver kolhydrater (1 leverantör antas)
Del nr: 47
Förtjockningsmedel, vuxen (2 leverantör antas)
Del nr: 48
Lösande, vuxen, Lösande dryck (1 leverantör)
Del nr: 49
Kosttillägg Barn, Komplett med fiber (2 leverantörer antas)
Del nr: 50
Kosttillägg Barn, Komplett (1 leverantör antas)
Del nr: 51
Kosttillägg Barn, Komplett pudding/i bägare (1 leverantör antas)
Del nr: 52
Kosttillägg barn, Komplett med fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 53
Spädbarnsnäring, Från födsel (1 leverantör antas)
Del nr: 54
Del nr: 55
Spädbarnsnäring, peptidbaserad (1 leverantör antas)
Del nr: 56
Sondnäring barn med fibrer från 1 år (1 leverantör antas)
Del nr: 57
Sondnäring, barn, med fibrer, från 1 år (1 leverantör antas)
Del nr: 58
Sondnäring, barn, Energirik med fibrer, från 1 år (1 leverantör)
Del nr: 59
Sondnäring, barn peptidbaserad, från 1 år (1 leverantör antas)
Del nr: 60
Sondnäring, barn peptidbaserad, från 1 år (2 leverantör antas)
Del nr: 61
Sondnäring, barn från 1 år (1 leverantör antas)
Del nr: 62
Berikning, barn, Energi berikning med kolhydrater (1 leverantör antas)
Del nr: 63
Berikning, barn, Energi berikning med fett, fettemulsion 50% MCT (1 leverantör antas)
Del nr: 64
Berikning, barn, Energi berikning med fett, fettemulsion 100% MCT (1 leverantör antas)
Del nr: 65
Berikning barn, vitamin, mineral, spårämnen, spårämnen pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 66
Berikning, barn, Energitillskott med fett och kolhydrater pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 67
Berikning barn, Proteintillskott för prematura spädbarn pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 68
Berikning, barn, Proteintillskott pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 69
Berikning barn, Energi och proteintillskott till prematura barn pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 70
Berikning barn, Kostfiberblandning pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 71
Berikning barn, Komplett näring, ketogen kostbehandling pulverform samt flytande form(1 leverantör antas)
Del nr: 72
Berikning barn, komplett spädbarnsnäring med låg fetthalt pulverform (1 leverantör antas
Del nr: 73
Modersmjölkersättning till prematura barn, flytande form (1 leverantör antas)
Del nr: 74
Modersmjölkersättning till prematura barn, flytande form & pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 75
Modersmjölksersättning, barn, Hypoallergen modersmjölksersättning pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 76
Del nr: 77
Del nr: 78
Del nr: 79
Tillskottsnäring, barn, Hypoallergen tillskottsnäring, kostfiber från 6 mån pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 80
Tillskottsnäring, barn, Hypoallergen tillskottsnäring, probiotika från 6 mån pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 81
Allergiprodukter, barn, Hypoallergen specialnäring, från födelse pulverform (1 leverantör antas)
Del nr: 82
Allergiprodukter, barn, Hypoallergen gröt, från 6 mån pulverformat (1 leverantör antas)
Del nr: 83
Allergiprodukter, barn Hypoallergen specialnäring, aminosyrabaserad, från 1 år, pulverform ( 1 leverantör antas)
Del nr: 84
Elementardiet, barn, Komplett elementardiet, från 5 år flytande & pulverform ( 1 leverantör antas)
Del nr: 85
System för enteral nutrition neonatal/barn (1 leverantör antas)
Del nr: 86
Enteral Nutrition, tillbehör ENFIT spruta, engångs (1 leverantörer antas)
Del nr: 87
Del nr: 88
Enteral Nutrition, tillbehör ENFIT spruta, flergångs (1 leverantörer antas)
Del nr: 89
Del nr: 90
Enteral Nutrition, tillbehör ENFIT Skyddshylsa/kork till enteral spruta (1 leverantör antas)
Del nr: 91
Enteral Nutrition, tillbehör ENFIT Uppdragningsrör för vätska/medicin 5 cm (1 leverantör antas)
Del nr: 92
Enteral Nutrition, tillbehör Enfit Stegadapter Enfit-Kon (1 leverantör antas)
Del nr: 93
Gastrostomi, Gastrostomiport singelpack/set, mätsticka samt matningslangar (2 leverantörer antas)
Del nr: 94
Gastrostomi, Gastrostomitub-Ballongkateter ( 2 leverantörer antas)
Del nr: 95
Vuxen, Nasogastrisk sond med ledare (2 leverantör antas)
Del nr: 96
Vuxen, Nasogastrisk Sondförankring engångs (1 leverantör antas)
Del nr: 97
Tillbehör Enteral Nutrition Tombehållare för vätska (1 leverantör antas)
Del nr: 98
Del nr: 99
Enteral Nutrition Gravitationsaggregat (1 leverantör antas)
Del nr: 100
Enteral Nutrition Aggregat till nutritionspump, Ryggsäck, Bordsstativ (1 leverantör antas)
Del nr: 101
Enteral Nutrition, tillbehör Fästplåster för nasogastrisk sond (1 leverantör antas)
Del nr: 102
Vuxen Sondnäring Proteinrik utan fibrer (1 leverantör antas)
Del nr: 103