321394-2016 - ResultatSverige-Älvsjö: Hjälpmedel för funktionshindrade personer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förstorande System och Läsmaskiner.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Hjälpmedel Stockholm upphandlar förstorande system och läsmaskiner för synskadade i Stockholms läns landsting.
Upphandlingen är en elektronisk upphandling och erhålles ifrån www.upphandling.sll.se
I vänstra spalten väljs Hjälpmedel Stockholm och där kan underlaget hämtas.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
33196200 Hjälpmedel för funktionshindrade personer, 30200000 Datorer och datamateriel, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 38624000 Synhjälpmedel, 48180000 Medicinsk programvara
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.