32145-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara för administration
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programvaror och tjänster – Vård Skola Omsorg
Referensnummer: 23.3-6188-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48219300 Programvara för administration
II.1.4.
Kort beskrivning
Vård Skola Omsorg omfattar programvara, publik molntjänst och privat molntjänst som primärt används inom sjukvård, tandvård, hälsovård, kommunal omsorg, förskola, grundskola, gymnasium, högskola och universitet. Exempelvis schemaläggning, pedagogiska verktyg, elevstöd, ruttplanering, portaler för vårdtagare, friskvård, patienthantering, kontaktytor mot vårdtagare.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48333000 Programvara för kontakthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling, Programvaror och tjänster - Vård Skola Omsorg, omfattar programvara, publik molntjänst, privat molntjänst och konsulttjänster som primärt används inom sjukvård, tandvård, hälsovård, kommunal omsorg, förskola, grundskola, gymnasium, högskola och universitet. Exempelvis avseende e-identifiering och e-underskrift, elevstöd, friskvård, identitets- och åtkomsthantering för vård och omsorg, kliniska beslutsstöd, kontaktytor mot vårdtagare, loggning i it-baserade vårdsystem, patientenkäter, patienthantering, pedagogiska verktyg och lärplattformar (LMS), portaler för vårdtagare, ruttplanering, schemaläggning, skolportaler, vårdinformationssystem och ärendehantering för socialtjänsten. De konsulttjänster som omfattas av upphandlingen är sådana kompetenser som bemannar it och it-relaterade projekt eller aktiviteter under ett systems livscykel; från behovsanalys till leverans och förvaltning, inklusive migrering och avveckling. Upphandlingen omfattar inga licenstjänster.
Statens inköpscentral uppskattar den totala omsättningen på kommande ramavtal till ca 100 miljoner SEK. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Statens inköpscentral kommer att anta sex ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under andra kvartalet 2018.