32147-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Programvaror och tjänster - Informationsförsörjning
Referensnummer: 23.3-5560-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Informationsförsörjning omfattar programvaror och tjänster som stödjer myndigheternas e-förvaltningsarbete och digitaliseringsarbete. Exempelvis e-tjänster, dokumenthantering, diarium, e-arkiv, bibliotekssystem, meddelandeväxel, spridnings- och hämtningssystem, ärendehantering, workflow, elektroniska underskrifter med e-legitimation och identifiering med e-legitimation. Upphandlingen omfattar samma kategorier av konsulttjänster som i Systemutveckling men inga licenstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48800000 Informationssystem och servrar, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling, Programvaror och tjänster - Informationsförsörjning, omfattar programvara, publik molntjänst, privat molntjänst och konsulttjänster som stödjer myndigheternas e-förvaltningsarbete och digitaliseringsarbete. Exempelvis e-tjänster, beslutsstöd, bibliotekssystem, datautvinning, databashanterare, diarium, dokumenthantering, e-arkiv, enkätverktyg, identitets- och åtkomsthantering, loggning, lärplattform för internutbildning, meddelandeväxel, nyhetsförmedling per e-post, projektverktyg, spridnings- och hämtningssystem, sökmotor, upphandlingsverktyg, visselblåsarfunktioner, webbplattform (CMS), workflow, ärendehantering, elektroniska underskrifter med e-legitimation och identifiering med e-legitimation. De konsulttjänster som omfattas av upphandlingen är sådana kompetenser som bemannar it och it-relaterade projekt eller aktiviteter under ett systems livscykel; från behovsanalys till leverans och förvaltning, inklusive migrering och avveckling. Upphandlingen omfattar inga licenstjänster.
Statens inköpscentral uppskattar den totala omsättningen på kommande ramavtal till ca 700 miljoner SEK. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Statens inköpscentral kommer att anta sex ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under andra kvartalet 2018.