32147-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Byggnation av låg- och mellanstadieskola
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flogsta skola & idrottshall
Referensnummer: SFB-2022-00201
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala Kommun Skolfastigheter AB har för avsikt att uppföra en låg- och mellanstadieskola med tillhörande trafikytor och skolgård, en fullstor idrottshall och en fristående parkeringsyta i stadsdelen Flogsta, Uppsala.
Den nya grundskolan planeras husera totalt 420 elever och cirka 35 personal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45223300 Byggnation av parkeringsplats, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppsala Kommun Skolfastigheter AB ska uppföra en låg- och mellanstadieskola med tillhörande trafikytor och skolgård, en fullstor idrottshall och en fristående parkeringsyta i stadsdelen Flogsta, Uppsala.