321507-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbyggnad Hyndevad, Utförandeentreprenad
Referensnummer: UH 19-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar
— nybyggnation av allmänt VA-ledningssystem med PE-rör för trycksatta ledningar samt svetsade PP-rör för självfallsledningar inom områdena:
1 - Sandbankarna, 2 - Hyndevadstrand, 3 - Närsjö, 4 - Dalhagen, 5 - Sandhem och 6 - Borsökna.
Totalt ska cirka 350 fastigheter få förbindelsepunkt för allmänt VA.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231110 Rörläggningsarbete, 45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45332200 VA-arbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen