32155-2019 - ResultatSverige-Norrköping: Webbkamera
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fasta trafikräknare
Referensnummer: UH-2018-68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30237240 Webbkamera
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen består av köp av fasta trafikräknare till 45 olika mätpunkter i Norrköpings kommun enligt kraven i den tekniska beskrivningen. Av de 45 mätpunkterna ska några detektera samtliga trafikslag, vissa endast detektera gång- och cykeltrafik och vissa endast biltrafik. Positionerna på mätpunkterna och vilka trafikslag som ska mätas i respektive mätpunkt framgår av bilaga 5.6 Mätpunkter – Bilder, bilaga 5.7 Mätpunkter – Lista och bilaga 5.8 GIS. Anbudsgivaren förutsätts innan anbud lämnas att ha skaffat sig kännedom om respektive mätpunkt i Norrköping så att anbudet lämnas på rätt förutsättningar. Finns det behov så är vi tillgängliga för att tillsammans åka och titta på vissa mätpunkter. Finns det behov så ska ni kontakta oss via e-Avrop och vi är som max. behjälpliga i tre (3) timmar per anbudslämnare. Norrköpings kommun garanterar inte några volymer utan antalet är vad som vi tänker att vi ska köpa med dagens förutsättningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30237240 Webbkamera, 63712700 Trafikkontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen består av köp av fasta trafikräknare till 45 olika mätpunkter i Norrköpings kommun enligt kraven i den tekniska beskrivningen. Av de 45 mätpunkterna ska några detektera samtliga trafikslag, vissa endast detektera gång- och cykeltrafik och vissa endast biltrafik. Positionerna på mätpunkterna och vilka trafikslag som ska mätas i respektive mätpunkt framgår av bilaga 5.6 Mätpunkter – Bilder, bilaga 5.7 Mätpunkter – Lista och bilaga 5.8 GIS. Anbudsgivaren förutsätts innan anbud lämnas att ha skaffat sig den kännedom om respektive mätpunkt i Norrköping så att anbudet lämnas på rätt förutsättningar,.Finns det behov så är vi tillgängliga för att tillsammans åka och titta på vissa mätpunkter. Finns det behov så ska ni kontakta oss via e-Avrop och vi är som max behjälpliga i tre (3) timmar per anbudslämnare. Norrköpings kommun garanterar inte några volymer utan antalet är vad som vi tänker att vi ska köpa med dagens förutsättningar.