321557-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Datorrelaterad utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2017-1075 Toners till skrivare och printrar för Södertälje och Salems kommuner.
Referensnummer: TI 2017-1075
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30230000 Datorrelaterad utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av toners avsedd för inköpta skrivare och printrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara, 30125000 Delar och tillbehör till kopiatorer, 30125110 Toner för laserskrivare/faxmaskiner, 30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel, 30230000 Datorrelaterad utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av toners avsedd för inköpt skrivarutrustning.