321589-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Byggledning och kontroll av mark- och driftentreprenader.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Beställaren avser att genomföra en ramavtalsupphandling avseende konsultuppdrag för byggledning och kontroll av mark- och driftentreprenader. Upphandlingen avser uppdrag kopplade till drift, underhåll och ombyggnation i samband med underhåll i stadsmiljö. Nybyggnation ingår inte i denna upphandling. Uppdraget omfattar också att inspektera och följa upp att arbeten som utförs på Beställarens mark.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315400 Byggnadsinspektion, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner