321593-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Mobila byggnader och modulbyggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Kristallen 17, Luleå, Tillfällig byggnad 6 avdelningar.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 27: Övriga tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Luleå.
Nuts-kod SE332 Norrbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Den tillfälliga byggnaden ska monteras på fastigheten Kristallen i Luleå. Adressen är Tunastigen 63, 973 44 Luleå.
Den tillfälliga byggnaden ska ersätta den förskola med 6 avdelningar som p.g.a mögelskador revs sommaren 2016. I möjligaste mån ska den befintliga utemiljön och parkeringar etc. bevaras orörda men vissa flyttningar av lekutrustning m.m. kommer troligen att behöva göras beroende på den tillfälliga byggnadens utbredning. Dessa markarbeten utförs av sidoentreprenör.
Den tillfälliga byggnaden ska innefatta 6 förskoleavdelningar samt mottagningskök och personalutrymmen. Lokalprogram och tekniska krav i detalj föreskrivs i den tekniska kravspecifikationen.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner